Lubuskie Towarzystwo Genealogiczne

Archiwum Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego: 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005


14 grudnia 2011
Więcej zdjęćW dniu 14 grudnia 2011 roku członkowie Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego spotkali się po raz ostatni w starym roku na spotkaniu w Sali Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Sekretarz Towarzystwa Anna Sołtyszewska powitała przybyłych przedstawiając temat spotkania. Były to sprawy organizacyjne oraz wolne wnioski, na które zwykle brakuje czasu, gdy spotkaniu towarzyszy prelekcja zaproszonych gości. Kolega Obidziński przyniósł akty metrykalne swoich przodków w języku niemieckim zwracając się do członków towarzystwa, o pomoc przy tłumaczeniu zwrotów nietypowych. Ogromną pomocą służyły tu: Iwona Michalak wieloletni pracownik działu niemieckiego Archiwum Państwowego ,oraz Marianna Nowak zajmująca się indeksacją aktów metrykalnych w języku niemieckim. Następnie Lucjan Sajkowski opowiedział o grupie osób, które się zintegrowały pod jednym hasłem :zbieramy wszystkie materiały dotyczące Białorusi. Opowiedział barwnie o przeżyciach związanych z wycieczką na tereny przodków ,zbieraniem materiałów filmowych ,zdjęć i wspomnień osób żyjących .Następnie wspomniał o katalogowaniu cmentarzy na tamtych terenach. Do tematu przyłączyła się Irena Pietrzak również zainteresowana tamtymi terenami i oświadczyła, że też już zindeksowała 2 cmentarze w Kosowie Poleskim na Białorusi. Na zakończenie opowieści Pana Sajkowskiego usłyszeliśmy ,że w dniu 26 grudnia 2011 roku o godzinie 16 w telewizji, na kanale : Historia ,odbędzie się projekcja filmu o tematyce Białorusi. Jest również do nabycia książka o tej samej tematyce, zainteresowani proszeni są o kontakt z Panem Sajkowskim ,który posiada bliższe informacje. Na zakończenie rozgorzała burzliwa dyskusja na tematy repatriacji polskich emigrantów zza wschodniej granicy na tereny Polski zachodniej, o przyczynach i skutkach… . Spotkanie zakończyła Anna Sołtyszewska składając w imieniu Zarządu Towarzystwa życzenia świąteczne dla Wszystkich członków oraz ich Rodzin . Sekretarz LTG Anna Sołtyszewska

06 grudnia 2011
Z przyczyn obiektywnych odwołujemy nasze spotkanie w dniu 8 grudnia w Izbie Pionierów Zielonogórskich i przenosimy spotkanie na dzień 14 grudnia 2011 na godzinę 17:00 w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze sala 140. Tematem spotkania będą sprawy bieżące. Serdecznie zapraszam Anna Sołtyszewska Sekretarz LTG

27 listopada 2011
Uprzejmie zapraszam na spotkanie Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego, które odbędzie się 8 grudnia 2011 o godzinie 17:00 w Izbie Pionierów Zielonej Góry w Ratuszu Miejskim. Przedmiotem spotkania będzie zapoznanie się z pamiątkami Izby, jak również zapoznanie się z historią Pionierów. Przewodnikiem po historii początków Miasta w nowej powojennej rzeczywistości będzie Pionierka Pani Stefania Zawacka. Sympatyków i członków serdecznie zapraszam Sekretarz LTG Anna Sołtyszewska

23 września 2011
Uprzejmie zapraszam na spotkanie Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego, które odbędzie się 28 września 2011 r o godz 17.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze sala 140 (I piętro) Gościem spotkania będzie pani Stefania Zawadzka Pionierka Zielonej Góry odznaczona w czerwcu tego roku przez Prezydenta Miasta Zielona Góra,która opowie o początkach życia w nowym miejscu, o zwykłych codziennych troskach i trudach budowania kraju po wojnie w Zielonej Górze. Serdecznie zapraszamy sympatyków i członków. Anna Sołtyszewska Sekretarz LTG

27 czerwca 2011
Więcej zdjęćW dniu 17 czerwca 2011 roku o godzinie 17 w Sali Urzędu Marszałkowskiego spotkali się Członkowie Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz osoby niezrzeszone. Prezes Towarzystwa Teresa Sekuła przywitała przybyłych po czym głos oddała prelegentowi spotkania ,którym był nasz członek a jednocześnie Dyrektor Archiwum Państwowego Tadeusz Dzwonkowski. Tematem spotkania były doświadczenia związane z poszukiwaniami genealogicznymi poprzez Centrum Historii Rodziny (Mormoni).
Tytułem wprowadzenia pozwoliłam sobie na kilka słów przybliżenia religii Mormonów. Mormoni są to wyznawcy religii reprezentowanej przez grupę wyznań, w tym najliczniejszą denominację, której pełna i właściwa nazwa brzmi Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich Nazwa "mormoni" nie jest oficjalną nazwą wiernych, lecz jedynie przezwiskiem i pochodzi od Mormona, proroka-kronikarza. Mormoni uznają chrzest wyłącznie osób, które ukończyły 7-8 rok życia, dopuszczając również możliwość chrztu pośmiertnego. W takim przypadku któryś z krewnych, lub innych członków Kościoła, przyjmuje go "w imieniu" zmarłego. Od 1890 r. większość mormonów, a więc ci należący do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, nie praktykuje wielożeństwa. Wszystkich mormonów obowiązuje zakaz picia alkoholu, kawy, herbaty i używania tytoniu. Liczba wyznawców tego wyznania w Polsce wynosi około 1500 osób. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich obecny jest w prawie wszystkich krajach świata i liczy około 12 mln wiernych.
Dla większości polskich poszukiwaczy genealogów FamilySearch oraz Family History Library Kościoła Mormona jest jednoznaczna z mikrofilmami polskich ksiąg cywilnych oraz parafialnych. I choć jest to rzeczywiście wspaniałe źródło (nie w sensie stricto genealogicznym) danych o dawnych pokoleniach, ten niesamowity w rozmiarze oraz rozmachu zbiór to zaledwie zalążek wkładu Kościoła Mormona do genealogii światowej. Pan Tadeusz Dzwonkowski opowiedział nam jak wygląda na dzień dzisiejszy sposób korzystania z Centrum Historii Rodziny i jak to będzie wyglądało od dnia 15 czerwca. Zatem od początku:
Poszukiwania rozpoczynamy na stronie http://www.familysearch.org wybierając zakładkę [Library] a następnie [Library Catalog], [Place Search], wpisać interesującą nas miejscowość, wybrać rodzaj dokumentów (np. kościelne lub cywilne), a następnie wybrać [View Film Notes] .Zamawiamy mikrofilmy. Po nadejściu zamówionych mikrofilmów personel Centrum poinformuje zamawiającego poprzez telefon lub email. Wtedy też będzie można zrobić rezerwację czytnika. Wchodząc na stronę znajdujemy kalendarz z informacją w jakie dni i godziny czytnik jest wolny i można go zamówić. Centrum umożliwia korzystanie z kolekcji mikrofilmów Biblioteki Historii Rodziny w Salt Lake City OD DNIA 15 CZERWCA 2011 MIKROFILMY MOŻNA ZAMAWIAĆ WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ: www.film.familysearch.org
Koszt wypożyczenia jednej rolki mikrofilmu na 90 dni wynosi 15 złotych. Przedłużenie wypożyczenia o kolejne 60 dni wynosi 15 złotych. Koszt bezterminowego wypożyczenia bądź bezterminowe przedłużenie kosztuje 37,5 zł. Centrum opiera się na pracy wolontariuszy i z powodów losowych bądź też ważnych wydarzeń kościelnych może być zamknięte bez wcześniejszego uprzedzenia. Po tych technicznych informacjach Pan Dzwonkowski opowiedział o doświadczeniach jakie zdobył podczas wizyt w Centrum Historii.
Po pytaniach w celu uzupełnienia informacji podanych przez prelegenta, przeszliśmy do wolnych wniosków. Jak zwykle tych pojawiło się sporo, każdy z członków liczy na ciekawe informacje uzyskane od członków z racji różnorodności doświadczeń, które mogą pomóc ruszyć z poszukiwaniami. Pożegnaliśmy się na cały okres wakacyjny ,każdy z nadzieją że okres wakacyjny pozwoli na zdobycie ciekawych doświadczeń i wiadomości.
Sekretarz Towarzystwa, Anna Sołtyszewska

14 czerwca 2011
UWAGA ZMIANA TERMINU SPOTKANIA! Informujemy, że spotkanie planowane na czwartek 16 czerwca przełożone zostało na piątek 17 czerwca. Godzina oraz miejsce spotkania pozostają bez zmian.

13 czerwca 2011
Uprzejmie zapraszam na spotkanie Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego, które oodbędzie się 16 czerwca 2011 roku o godz. 17.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, sala 140 (I piętro). Podczas spotkania Tadeusz Dzwonkowski Dyrektor Archiwum, nasz członek opowie o swoich doświadczeniach związanych z poszukiwaniami genealogicznymi poprzez Centrum Historii Rodziny (Mormoni).

29 marca 2011
Na rynku księgarskim ukazał się, nakładem Wydawnictwa KASTOR w Warszawie, Indeks nazwisk i przydomków do Źródeł dziejowych i innych prac genealogicznych. Praca zawiera scalone indeksy nazwisk do znajdujących się w Źródłach dziejowych rejestrów podatkowych, (tomy 12, 13, 14. 15, 16, 19, 20 i 21), Herbarza Kapicy Milewskiego oraz Słownika historyczno-geograficznego woj. lubelskiego w średniowieczu.

03 marca 2011
Uprzejmie informuję, iż spotkanie Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego odbędzie się 3 marca w czwartek o godz.17.00 w Urzędzie Marszałkowskim, sala 140 I piętro. Gośćmi spotkania będą Dyrektor Archiwum Państwowego dr Tadeusz Dzwonkowski oraz prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pozdrawiam Teresa Sekuła.

Polecamy

Nasze opracowania